Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Pokud není nutné volat policii, měli byste se s druhým účastníkem nehody shodnout na zavinění. Tedy kdo nehodu zavinil. Toto prohlášení je nejlepší sepsat do formuláře s názvem Evropský záznam o dopravní nehodě, který je vhodnou součástí výbavy každého vozu.

Pokud jej však v autě nemáte, postačí i volný list papíru, na kterém musí být uvedeny kontaktní údaje účastníků nehody a případně svědků, stanovisko, kdo je viníkem a podpisy obou stran (obou řidičů). Následně kontaktujte pojišťovnu a řiďte se jejími pokyny.

Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Bílou část vyplní řidiči obou vozidel

  1. Datum a hodina: vyplňte co nejpřesněji, např.: 19. 9. 2019 v 18:26.
  2. Místo: pokud se nehoda stala na vesnici nebo ve městě, vyplňte adresu domu, který byl nehodě nejblíže, např.: U Husova sboru 6, Olomouc. V případě, že se nehoda stala na silnici, napište kilometr silnice, např.: dálnice D5, 64. kilometr, v blízkosti sjezd Ejpovice.
  3. Zranění: políčko ANO zaškrtněte pouze, pokud ke zranění skutečně došlo, jinak nevyplňujte.
  4. Jiná škoda: políčko ANO zaškrtněte pouze, když vznikla i jiná škoda, než na vozidlech, např.: poškozené pouliční osvětlení, silniční značení, svodidla a podobně.
  5. Svědci: podle občanského průkazu vyplňte jména a adresy svědků a uveďte také jejich telefon. Do svědků se počítá i spolujezdec. Jméno spolujezdce podtrhněte.

Modrá a žlutá část: vozidlo A a B

Doporučujeme označit, kdo vyplňuje sloupec A a kdo B, tedy kdo je viník a kdo poškozený.

  1. Pojištěný: zapište jméno, telefonní číslo a adresu trvalého bydliště obou osob, které jsou uvedené na smlouvách o pojištění odpovědnosti (povinném ručení). Údaje opište ze zelené karty.
  2. Vozidlo: na pomoc si vezměte osvědčení o registraci vozidla (malý techničák) a vyplňte značku auta, rok výroby a poznávací značku.
  3. Pojistitel: napište jméno pojišťovny, u které je auto pojištěné a také číslo pojištění, které je uvedené na zelené kartě. Pokud máte sjednané havarijní pojištění, zaškrtněte políčko ANO.
  4. Řidič: Auto nemusí vždy řídit člověk, na kterého je vozidlo napsané. Napište tedy jméno a adresu řidiče, který v době nehody řídil. Vyplňte číslo řidičského průkazu i číslo skupiny motorových vozidel, které může řidič řídit (to najdete v řidičáku).
  5. Označte šipkou na obrázku místo, ve kterém se obě dvě auta střetla.
  6. Viditelná poškození: jen ve stručnosti zapište, jaká viditelná poškození váš vůz utrpěl, např.: přední nárazník, pravé přední světlo, kapota atd.
  7. Okolnosti nehody: prostřední sloupeček je na formuláři proto, aby byl určen bližší děj, kvůli kterému k nehodě došlo. Každé auto má svoje zaškrtávací políčka. Políček můžete zaškrtnout hned několik. Tento krok se dělá proto, aby byl popis situace, kvůli které k nehodě došlo, co nejpřesnější. Pokud si nejste jisti, co a jak zaškrtnout, nebo nabízené děje na situaci nesedí, políčka nechte prázdná. Děj můžete popsat vlastními slovy v poznámce a přiložit i nákres.
  8. Nákres: podle zaškrtnutých políček v bodu 12 situaci zakreslete. Na obrázku vyznačte silnice a ulice s názvy a označením hlavní/vedlejší. Šipkami vyznačte směr jízdy obou aut i jejich postavení v momentě, kdy došlo k nehodě. Napište také názvy dopravních značek, kreslit je nemusíte.
  9. Poznámky: prostor pro upřesnění situace, můžete sem zapsat i to, co se nevešlo do kolonek formuláře. Pokud to není jasné z jiné části  záznamu, sem napište, kdo je viník nehody, jinak u pojišťovny pravděpodobně nepochodíte se svými nároky.
  10. Podpisy obou řidičů: oba řidiči musejí záznam podepsat. Pokud druhý řidič odmítne záznam podepsat, zavolejte raději policii.

Záznam o dopravní nehodě najdete ke stažení na stránkách Ministerstva dopravy zde. Není vám vše jasné? Poradíme.